Agenda


Monday

08:15 - 09:00 Registration
09:00 - 09:15 Opening - John Domingue - Slides
09:15 - 10:15 Keynote: Ian Horrocks - Slides
10:15 - 10:30 Coffee break
10:30 - 12:30 Tutorial Languages and Reasoning (Spyros Kotoulas) - Slides
12:30 - 14:00 Lunch break
14:00 - 15:00 Tutorial Advanced Reasoning Techniques (LarKC, Spyros Kotoulas)
15:00 - 17:00 Hands-on Languages and Reasoning (Spyros Kotoulas)
20:00 Poster session and opening reception (John Domingue)

Tuesday

09:00 - 09:15 Administrative issues
09:15 - 10:15 Keynote: Chris Bizer - Slides
10:15 - 10:30 Coffee break
10:30 - 11:30 Tutorial Linked Open Data (Dan Brickley and Denny Vrandečić) - Slides
11:30 - 12:30 Hands-on Linked Open Data (Dan Brickley and Denny Vrandečić)
12:30 - 14:00 Lunch break
14:00 - 14:30 Student project kick-off (Barry Norton)
14:30 - 15:30 Tutorial Vocabulary Building and Alignment (Elena Simperl) - Slides
15:30 - 17:00 Hands-on Vocabulary Building and Alignment (Elena Simperl)
20:00 Poster session continued and dinner (John Domingue)

Wednesday

09:00 - 09:15 Administrative issues
09:15 - 10:15 Keynote: Mark Greaves - Slides
10:15 - 10:30 Coffee break
10:30 - 11:30 Tutorial Linked Services (Barry Norton) - Slides
11:30 - 12:30 Hands-on Linked Services (Barry Norton)
12:30 - 14:00 Lunch break
14:00 - 15:00 Tutorial Front-Ends (Lora Aroyo) - Slides
15:00 - 16:00 Hands-on Front-Ends (Lora Aroyo)
16:00 Excursion
20:00 Dinner, possibly as part of the excursion

Thursday

09:00 - 09:15 Administrative issues
09:15 - 10:15 Keynote: Chris Welty
10:15 - 10:30 Coffee break
10:30 - 12:30 Student project work (tutors present)
12:30 - 14:00 Lunch break
14:00 - 18:00 Student project work (tutors present)
20:00 Dinner

Friday

09:00 - 09:15 Adminstrative issues
09:15 - 10:15 Keynote: Fausto Giunchiglia - Slides
10:15 - 12:30 Student project work (tutors available upon request)
12:30 - 14:00 Lunch break
14:00 - 18:00 Student project work (tutors available upon request)
20:00 Dinner
22:00 Party

Saturday

09:00 - 12:00 Student project presentations
12:00 - 12:30 Break and deliberation of Judges
12:30 - 13:00 Award ceremony and closing
13:00 Transfer to the ESWC2011